Charlie Lister - Dostihoví greyhoundi



Kapitola 4

K tomu, abyste soutěžili na vrcholové úrovni potřebujete ty nejlepší grejhoundy. Mnoho majitelů a trenérů je hodnotí pouze podle ceny, ale není to vždy nejdražší pes, který je špičkovým na dostihové dráze.

Je mnoho faktorů, které hrají roli, říká Charlie. Je třeba se dívat na krevní linii s nadějí, že potomstvo zdědí ty nejlepší charakteristické rysy od svých rodičů. Ale musíte si také všímat odchovu, protože jestliže pes není správně chován, nikdy nemůže dosáhnout vrcholu svých možností. I správná výchova hraje svou roli a může mít trvalý vliv na styl běhu. (Správná výchova se zde myslí pohybová příprava. Pozn. překl.)

Měl jsem za ta léta své práce mnoho greyhoundů, kteří byli od počátku kvalitní, ale i takové, co nevypadali papírově dobře a pak všechny překvapili.

Krevní linie

Když chce Charlie greyhoundy, je pouze jedno místo, kde hledá – Irsko. Rád bych si vybíral i v Anglii, ale v současné době to není pro Irsko konkurence. I z Anglii byli sice někteří výborní psi, nejsem si však jist, jak je to s vedením rodokmenů. Mnozí to zkoušejí, ale když nemáte správnou krevní linii, není to moc nadějné. Můžete mít vynikající podmínky pro odchov, když však nemáte správný chovný fond, nikam se nedostanete. Špičkové chovné stanice jsou v Americe a v Austrálii se psy, které je možno použít v Britských krevních liniích. Ale myslím, že je nebezpečí ztráty čistoty linií dostihových greyhoundů, které zde potřebujeme. V USA je mnoho dostihů přes 550 – 600 yardů a to vyžaduje rozdílné typy psů. Charlie měl před lety také své vrhy. Nejúspěšnější byl, když spojil psa SOME PICTURE, vítěze skotského a anglického derby z roku 1997, s fenou SPRING ROSE vítězkou Grand Prix a St. Leger z roku l996. Od nich pocházel SEXY DELIGHT vítěz TV trophy v roce 2000. Nyní je Charlie pevně přesvědčen, že se nemá mísit chov a příprava na dostihy. Odchov je vysoce specializovaná činnost a je třeba se raději koncentrovat na jednu věc a tu dělat dobře. Psi ruší v přípravě na dostihy všechny další věci, které souvisí s odchovem.

Odchov

Charlie měl několik vrhů, a ví, že musíte přizpůsobit všechna zařízení tak, aby odchov byl perfektní. Můžete chovat vrh v omezeném prostoru a jste s tím spokojeni. Ale jestliže chcete špičkové greyhoundy, musíte tomu dát všechno. Musíte mít vše upraveno tak, aby to bylo špičkové pro odchov štěňat. Osobně nevěřím, že s tím lze spojit dostihovou činnost. Charlie je přesvědčen, že irský systém odchovu štěňat je nepřekonatelný. Když tam zajdete a vidíte svobodu jakou tam psi mají, vidíte, že není lepší cesty. Získal jsem mnoho svých greyhoundů od Des Loughrey (též chovatele Faraónských psů), a ten má opravdu překrásné místo pro odchov štěňat. Je tam okolo 35 akrů (1 akr= 4000 m2, 35 akrů = 140 000 m2), území je oplocené a psi jsou drženi ve velkých ohradách. Denně mohou být venku a volně běhat. Do pedoku (místo kde jsou prostory na spaní a jídlo) se vrací jen jíst a spát, když jsou unaveni. Psí mládež se utuží i tím, že při pohybu ve skupině není nouze o nějaký náraz, učí se, jak běhat a jak používat své tělo. Psům to velmi prospívá.

Výcvik

Dostihový greyhound je atlet a je zcela pořádku, když běhá rychle, zdolává zatáčky a různé překážky. Je pak připraven, aby mohl dobře dělat svoji práci. Charlie začínal s coursingovými greyhoundy, ti mají sklon být větší a silnější než dostihoví greyhoundi. Průměrný coursingový pes má 36 až 40 kg. U nich je snaha, aby měli mnoho vitality. Nejlepší dostihoví psi však mají okolo 33 – 34 kg. Větší psi mají nevýhodu. Když totiž dostanou náraz, trvá jim déle než si vyrovnají krok. Feny jsou nejlepší okolo 27 kg. Menší feny mají zase při nárazu nevýhodu. Vždycky je nejlepší najít psa s vyrovnanými proporcemi. Dobrý pes má velký (hluboký) hrudník a dlouhý krk. Nohy mají být silné a rovné, dobré je, aby měli pevné kočičí tlapky. Roztáhnutá šlapka je předpokladem pro zranění. Existuje předsudek proti modrým psům, ale Charlie uvádí, že za ta léta měl i dobré modré psy. Není důležité jakou má pes barvu jako je důležité, aby pes uměl běhat. Přesto Charlie uvádí, že velmi rád má černé psy. Když pracujete na jejich srsti, ta dostane krásný povrchový lesk a pes je pak opravdu nádherný. Ovšem dobře vyhlížející pes nemusí být rychlý. A i psi vypadající nevhodně mohou být výborní běžci. Přesto dobře vypadající psi vyčnívají nad okolí. Pes se vzhledem síly a jistoty je vždy pozoruhodný, když přijde na dostih.

Temperament

Greyhound v sobě musí mít planoucí touhu honit. Musí mít odvahu jít vedle dalších psů a odolávat nárazům, které se přihodí při běhu. Ale je rovněž důležité, když je greyhound ve skupině nekonfliktní, dobře jí a je snadné ho ovládat. Co se týká charakteru je nejlepší šťastný pes. Když Charlie přivede nového psa, rád vidí, když je bystrý a nesobecký. U takového psa pak snadno poznáte, když je s ním něco v nepořádku. S náladovým uzavřeným typem psa je pak mnohem těžší řešit, když se s ním něco stane. Krevní linie je důležitá. Potřebujete odvážného psa, který je předurčený jít do čela. Myslím, že se vyskytnou problémy, když se snažíte změnit povahu psa tak, aby se choval řádně. Například jestliže pes má kost a vrčí, když se snažíte mu jí vzít, je lépe to nechat být a vrátit se později. Není dobré ho kárat, lámete tak jeho přirozenost ducha.

Pes a fena

Charlie má kennel (v tomto případě tréninkovou skupinu psů chovaných společně – ubytovaných po jednom nebo lépe po dvou – pes, fena, individuelně připravovaných i krmených dle potřeb tréninku a dostihů - pozn. překl.) ozdobený výjimečnými greyhoundy a to jak psy, tak fenami. Přesto věří, že pes má větší kapacitu a jeho nadřazenost hraje úlohu při dostihu. Vždy se zajímal o rychlé feny, ale pravděpodobnost výhry je u psa větší. Pes je větší a silnější než fena a tak dobrý pes vždycky zvítězí nad dobrou fenou. Můžete mít velice rychlou fenu, ale ona vždy, když je nějaký problém, psovi uhne. Proto mívají feny své vlastní běhy. Feny mohou být často postaveny do delšího běhu než psi, zvláště když se jedná o vytrvaleckou vzdálenost. Zjistil jsem, že dobrá fena daleko více drží svojí výkonnostní formu. KNOCKTOOSH QUEEN (vítězka Yorkshire Oaks and National Oaks v roce 2003) byla zářným příkladem mé uvedené zkušenosti, stále podávala nejvyšší výkony.

Háravé feny

Samozřejmě, že trenér musí plánovat vše, co se týká hárání fen. Byl by to zmařený čas pro trenéry a pro majitele, kdyby se této záležitosti nevěnovala pozornost. Charlie zjistil, že je velmi prospěšné si řádně zapisovat data hárání u jednotlivých fen, protože výkon feny letí vzhůru, když se hárání blíží. Někteří nechávají fenu vrátit se na dráhu již tři týdny po ukončení periody, ale Charlie pevně věří, že jeho feny musí zůstat mimo dráhu celých dvanáct týdnů od začátku hárání. Myslí si, že není dobře očekávat vrcholný atletický výkon v průběhu hormonálních změn. Fena nemůže podstoupit plný trénink a Charlie ani nikdy neviděl u těchto fen špičkový výkon na dráze. Problémem je, že jsou na dostihové psy kladeny vysoké požadavky a mnohé dráhy nemohou nechat své feny tak dlouho zahálet. Například v Nottinghamu je dostih třikrát týdně, jinde se běhá dokonce pět až šestkrát týdně. Je pak potřeba mnoha psů, aby se mohly plnit tyto požadavky.

Charlie je proti hormonálnímu potlačování hárání. Někteří majitelé na to naléhají, zvláště mají-li fenu, která hárá každých šest měsíců. Domnívá se, že není dobré narušovat přirozené cykly.

Asi deset týdnů od začátku hárání dostane fena několik tréninkových běhů a o dva týdny později může závodit. Fena potřebuje několik dostihů, aby se dostala zpět do špičkové formy. Obvykle to bývá po osmnácti až dvaceti týdnech.

Výběr talentů

Jestliže chcete špičkového psa, musíte udělat výběr včas, protože i ostatní si výborného psa všimnou. Charlie má veliké množství „zvědů“ v Irsku, kteří vyhledávají dobré psy. Chodí na výcvikové běhy a zkušební dráhové běhy a hledají nadějné psy. Když najdou psa, který vypadá zajímavě, Charlie se pak jede podívat sám a znovu chce vidět psa při běhu. Chce hlavě poznat schopnosti psa a to posoudí až co ho vidí běžet samotného. Zajímá se o psa tehdy, když má rychlý start na 500 m, to je základ, jestliže chcete běhat na vrcholové úrovni. Charlie měl jak vynikající sprintery, tak špičkové vytrvalce, ale na počátku je při výběru psa podstatné vidět ho na klasické střední vzdálenosti. Někteří psi se mění v průběhu jejich životní dráhy. Pes může začít na klasické střední trati a pak přejít mezi vytrvalce. Ideální greyhound vyrazí a přilepí se na vnitřní ohrazení dráhy, jeho uběhnutá dráha je pak nejkratší. Často však vidíme psy, kteří jsou příliš daleko od vnitřku dráhy a pak mají samozřejmě velkou práci prodrat se na přední místo a mají menší šanci se stát esem. V průběhu běžecké výchovy pes ukazuje své přednosti pro běh a pak již není přílišná šance měnit styl jeho běhu. Charlie měl psy, kteří byli středovými běžci, ale většina byla buď vnitřními nebo vnějšími běžci. Myslí si, že psi, kteří se učí být vnitřními psy, se to i naučí. Příležitostně dostanete i psa, který má takové taktické schopnosti, že může běžet téměř z každého boxu. BURBERRY BOY (vítěz východního anglického derby v r. 2003) uměl běhat ze všech boxů. Rychlý start je základním znakem při výběru psa špičkové úrovně, ale je i velmi důležité, aby pes měl vytrvalost pro celý běh na 500 m. (Jedná se tedy o rychlostní vytrvalost. Pozn. překl.) Charlie měl velmi rychlé psy ale ti pak zápasili s tím, aby uběhli 460 m. To vadí zrovna tak, jako když pes nemá rychlý start. Charlie má velmi rád vytrvalce, dle jeho názoru, má vytrvalec vždy šanci napravit nějakou chybu v dostihu, je na to více času. Vytrvalci jsou také schopni mít svojí závodnickou kariéru delší.

Překážky

Když se podíváte na Charlieho dlouhý seznam vítězů, chybí tam překážkáři. „Musím však připustit, že jsem pro ně nikdy neměl žádné nadšení“, říká Charlie, „a nikdy jsem na ně psa netrénoval.“ Stará léčba pro riskantní psy je trénovat je na překážky. Jestliže pes není úplně dle našich požadavků, skoky přes překážky mu dají možnost abychom si o nich napravili smýšlení.Charlie vždycky chtěl trénovat ty nejlepší psy, takže pak neměl o tuto disciplínu zájem.

V současnosti se to změnilo a již počáteční příprava štěňat je v tomto směru vedena. Překážkový běh opravdu vypadá atraktivně, ale stále ještě jsou někteří psi, kteří nejsou 100% vhodní a to pak může z dostihu udělat frašku.

Nákup greyhoundů

Charlie nemá nedostatek majitelů, kteří u něj chtějí umístit své psy a mnozí mu dávají za úkol nalézt ty správné psy.