Charlie Lister - Dostihoví greyhoundi



Kapitola 7 - Charlie Lister on Greyhounds

Charlie Lister se stará o jedny z nejlepších greyhoundů v zemi a proto, jak se dá očekávat, je výživa záležitost nejvyšší důležitosti.

Je potřeba mít psy opravdu fit, musí se cítit dobře, a proto dostávají to nejlepší krmení. Charlie je vychovaný „starou školou“, co se týká celkové péče o greyhoundy, jak ve smyslu přístupu k tréninku, tak v přístupu k tradiční výživě. Své přístupy k výživě má odzkoušeny již po dlouhá léta a je pevně přesvědčen, že to co poskytuje, je špičková kvalita čerstvého jídla.

Začátek dne

Snídani dostávají všichni psi v kennelu bez ohledu na to, jsou-li připravováni k dostihům nebo ne. Ta se skládá z jedné naběračky cereálií, obsahuje kukuřici a Weetabix, syrová vajíčka, teplé mléko, které se připravuje ze sušeného mléka.

„Přidávám lžíci medu, protože si myslím, že to je dobré pro energii. Pro psy, kteří ten den poběží, přidávám též glukózu. Pouze psi, kteří hned ráno trénují, nedostanou takovou snídani, jen tzv. předdostihové jídlo.“ (to bude vysvětleno později)

Hlavní jídlo

Hlavní jídlo dne je podáváno brzy odpoledne, vždy tak kolem půl třetí. To znamená, že psi, kteří mají ten den dostih, mohou být krmeni ve stejné době jako ti co nezávodí. Ale dostanou jen malé předdostihové jídlo.

Jestliže dostihoví psi nejsou krmeni vždy ve stejné době, mají pak špatnou náladu a jsou neklidní. Jsou prostě zvyklí být krmeni ve stejný čas každý den a je důležité dodržovat tento pravidelný režim, zvláště pak jedná-li se o hlavní jídlo.

Přemýšlení o tom, co bude nejvhodnější pro psy, je typické pro Charlieho. Je to také příčina, proč je s nimi tak úspěšný. Jeho hlavní prioritou je tvořit takové prostředí, kde se psům daří. Hlavní jídlo se skládá z naběračky Red Mills nebo Wafcol – kompletní stravy. Charlie střídá dvě značky, aby psi měli změnu v chutích. K tomu přidává namočený chléb ve vývaru z masa a dušené maso. „Mám trvale vyrobený masový vývar, do kterého přidávám vařenou mrkev, zelí a těstoviny. Když vidím, že pes po dostihu má náběh na žaludeční křeče, přidávám ještě rajčata a to je velmi efektivní způsob na odstranění tohoto problému. Je to též způsob jak přidat vitamín C do jídla. Maso dostávám z místních jatek a je to buď hovězí nebo koňské maso. Je v tom většinou rozumná dávka tuku a ten pomáhá dobře udržovat kondici a též v dobrém stavu srst. Jestliže mají psi příliš suchý kožich přidávám jim do potravy lůj.“

Pes dostává 1libru (454g) masa, feny okolo 12 uncí (340,19 g). Jestliže pes odpočívá pro zranění dostává 8 uncí (226,8g) masa na den.

Syrové nebo vařené maso

Rozhodnutí zdali krmit syrovým nebo vařeným masem resp. v jakém poměru, záleží na individuální pracovní náplni každého psa. Jestliže je pes v důchodu nebo příliš mnoho netrénuje, dostává vařené maso. Avšak nevaří se mnoho, aby neztratilo dobrou chuť. Pro psy, kteří závodí, se do stravy přidává část syrového masa, většinou půl na půl s vařeným masem. Charlie zjistil, že syrové maso dodává psům jiskru a když psi mají několik postupových dostihů do hlavní soutěže, zvyšuje množství syrového masa. Ale samozřejmě záleží na individualitě psa. Vědět co každý pes individuálně potřebuje to je právě pro Charlieho nejdůležitější věcí, která dělá jeho tréninkový systém tak úspěšným. Nikdy nejedná tak, aby měl jeden systém, který sice sedí pro většinu psů, ale pro některé se nehodí. Všechny své zkušenosti je ochoten sdělit, ale stejně je pro něj vždy nejdůležitější umět přesně odhadnout co každý pes potřebuje a podle svých zkušeností pak dělá další rozhodnutí.

Množství jídla

Každý pes má svoji vlastní misku označenou jménem. Každá část diety je vážena a přizpůsobena podle potřeb každého psa. Někteří psi dobře jedí a bez většího úsilí jsou schopni udržovat svojí váhu na správné úrovni. Jiné psy je však třeba vykrmovat. „Pamatuji si na psa jménem YELLOW COWBOY (vítěz Invitation Stakes v Crayfordu). Byl hrozně špatný jedlík. Když k nám přišel, odmítal sníst cokoliv. Zkoušel jsem všechno, co podněcovalo chuť k jídlu, nad vším ohrnoval nos. Dokonce nechtěl jíst ani syrový biftek. Měl jsem připravené tři druhy jídel a vždy jsem musel použít nějakou lest. To se mu zalíbilo a pak se najedl. Pak když se dal do pořádku bylo stále třeba sledovat jak jí, protože on potřeboval k udržení své váhy dostatek jídla.

Mlsní psi

Někdy jsou psi v jídle vybíraví a začnou nedojídat své příděly potravy. FARLOE BRAZIL (vítěz Ladbrokes Gold Cup) měl zvyk sníst pouze polovinu jídla a nechávat zbytky. „Na začátku jsme nechávali nedojedené jídlo v jeho kennelu přes noc, aby mohl v klidu jídlo dojíst. Pak jsem se rozhodl mu jídlo na deset minut odnést a pak ho zase přinést. To dosti pomohlo. Když si pes všiml, že jakmile nedojedl včas, jídlo zmizí, začal si to hlídat a problém byl vyřešen. Není dobré nechat psa si příliš vybírat. Když je pes hladový tak se má najíst.

Dostihový stres

Jsou psi, kteří ztratí svojí váhu v důsledku stresu před závody. Jsou psi, které je nutno bedlivě sledovat, protože jejich kondice se zhoršuje velmi rychle. Když pes zápasí s udržováním váhy, Charlie zvyšuje celkové množství jídla, ale nepřidává jedno jídlo navíc. „Shledal jsem, že těstoviny a dušené maso jsou dobrý způsob jak udržovat váhu.

Nenároční psi

Zdá se, že někteří greyhoundi potřebují ke své existenci pouze vzduch, velice snadno se přejedí i malým množstvím jídla.

„KNOCKAUN JOKER, fena pro maratón, téměř nepotřebovala jíst. Nebyla to velká fena, a já jsem vždy žasnul, jak málo potřebovala jíst. Když jsem se podíval na její jídlo, tak jsem si říkal, jak jenom může běhat po tak malém množství potravy. Ale opravdu mohla. Byla tím typem psa, který uměl dobře využít každý kousek své stravy.“

Vážení

Základní zásada je, že váha dostihového greyhounda nesmí kolísat. Takže každé jídlo se pečlivě váží a zrovna tak psi. „Zjistili jsme, že pokud vážíme potravu, daří se nám držet dosti přesně i váhu. Můžete si myslet, že lze dávkovat stravu jen tak od oka, nebo naběračkou či prstem, ale to má do přesnosti daleko. Naše hlavní jídlo podáváme vždy namočené, ale nesmí být příliš rozbředlé. Když je strava příliš mokrá, dostane se do psa příliš snadno a to není dobře. Pes musí potravu trochu zpracovávat. Naším cílem je, že potřebujeme mít psa dobře zaobleného, ale při tom štíhlého.“

Suplementy

Pravidelně doplňujeme stravu vitaminem C a multivitamíny. (např. SA 37) Na trhu je velké množství těchto doplňků stravy a lze za ně utratit velké sumy peněz. „Já si myslím, že pokud krmíte vyváženou stravou, používání mnohých doplňků stravy, je mrháním peněz. Je třeba hlídat, aby nedošlo k předávkování. Existuje též reálné nebezpečí, že v doplňcích stravy se může objevit látka, která je nezákonná a to by poškodilo dobré jméno trenéra v případě, že by se nalezla zakázaná látka ve vzorku moče. Dnes je opravdu třeba být v tomto směru velmi opatrný. Máme dvojitou kontrolu veškerého krmení.“ Personál v kennelu ví velmi dobře jak důležité to je.

Charlie si stále pamatuje všechno, co se týkalo vyšetřování kolem vítězky Grand Prix SPRING ROSE.

„Tehdy jsem dával všem psům před dostihem pít čaj. Je to něco co jsem dělal vždycky a nemyslím si, že je na tom něco špatně. Jednou jsme zastavili na cestě do Walthamstow, abychom nechali fenu vyprázdnit. Byla nervózní typ a nešlo jí to, protože kolem bylo hodně hluku z dopravy. Rozhodli jsme se počkat až dorazíme do Walthamstow, ale tam hrála velká kapela a ten velký hluk jí zase vadil při vyprazdňování a ona se stále nemohla vymočit. V té době všichni účastníci dostihu měli odevzdat vzorek moče. V 10.20 večer před během jsme konečně získali vzorek. Ten byl testován a v něm byla nalezena velmi malá stopa po kofeinu. Zaplatil jsem pokutu 1000 liber. Byl jsem z toho zcela zničený. Nevěděl jsem, co jsem udělal špatně. Veterinář řekl, že to může být proto, že fena dlouho zadržovala moč, a proto byl nalezen dotyčný zbytek kofeinu. Takže jsem zjistil, že psům nemohu podávat čaj. Ale vyšetřování kolem toho je velmi ponižující, člověk se cítí jako kriminálník. Vím, že pravidla musí být hodně přísná, ale zdá se mi, že zacházení s trenéry je velmi tvrdé.“

Předdostihové jídlo

Když má pes závodit, je třeba připravit speciální stravu. Není jí mnoho, jen pár uncí, a pes dostane pro chuť trochu masa. Krmíme před dostihem v půl třetí odpoledne a do večerního dostihu je dosti času aby pes vytrávil.

Po dostihu

Když se greyhound vrátí z dráhy, dostane pít iontový nápoj. To mu pomůže vyrovnat ztráty solí a dalších minerálů. Na cestě domů, zvláště je-li dlouhá, dostane pes pít mléko. A po návratu do kennelu dostane svou dávku hlavního krmení.

Dieta pro psího sportovce

Každý trenér má své mínění o dietě a o celkové výživě psa, u některých trenérů hrají též úlohu možnosti, které kennel má. Ale vcelku Charlie lpí na svých osvědčených metodách, u kterých může předpokládat výsledek. „Každý má svojí cestu jak dělat určité věci a já to respektuji. Ale já již trénuji greyhoundy dost dlouhou dobu a nechci měnit něco co vím, že mně pomáhá. Nechci měnit výživu, kterou mám osvědčenou, jenom proto, že jsou nové produkty na trhu. Vím, že strava, kterou používám, pracuje pro mé psy i pro mne. To ale neznamená, že nechci přijímat nové poznatky a nové způsoby jak dělat svojí práci lépe. Ale zatím se spoléhám na tradiční metody krmení, protože si myslím, že to je nejlepší cesta jak udržet psy zdravé a plné elánu. Nezajímám se o reklamní triky, které nabízejí zvednout výkon na jeden běh. Můžete zvýšit výkon v krátké době, ale pes pak v krátké době „vyhoří“. Mám raději delší perspektivu. Chci dostat psy na špičkovou úroveň a držet je tam po co nejdelší dobu. Mnoho z našich psů má špičkovou výkonnost ještě ve 4 letech a já si myslím, že to je také díky stravě, kterou psům podávám.“

„Ve velkých kennelech není pravděpodobně dost času věnovat krmení tak velkou pozornost. Je samozřejmě mnohem rychlejší a snadnější krmit předem připravenou kompletní stravou. Ale nemyslím si, že to dělá psům nějak zvlášť dobře. Myslím, že bych nebyl rád, kdybych jedl stále stejné jídlo den co den.“

Jestliže pes odpočívá nebo je zraněný a Charlie ví, že pes nebude v nejbližší době závodit, změní stravu. Občas vypustí jídlo na jeden den a to dá odpočinout zažívacímu systému, pak jídla mění, aby pes měl určitou pestrost v jídle.

Menu

Snídaně: (8:30 dopoledne - podávat teplé)

Jídlo podávané před dostihy: (2:00 – 2:30 odpoledne)

Hlavní jídlo: (2:00 – 2:30 odpoledne)

Jídlo podávané po dostihu: